MOTYLKI

 

MOTYLE

MOTYLE

mgr Emilia Kacperska

mgr Beata Jastrzębska

 

 

 

Aktualności naszej grupy

„Serduszko do przyjaciela” czyli Walentynki w „Motylach”

Bal karnawałowy 13.02.2018r.

Dzień Babci i Dziadka

Wycieczka do Wioski Św. Mikołaja w Pięknej Górze 30.11.2017r.

W dniu dzisiejszym grupa „Motyle” i „Biedronki” odbyły wycieczkę do Gwarka – Wioski Świętego Mikołaja w Pięknej Górze koło Giżycka. Na miejscu przedszkolaków powitały Elfy, które przybliżyły cel podróży i jej program. W pierwszej kolejności wszyscy obejrzeli atrakcje na świeżym powietrzu – szopkę bożonarodzeniową oraz żywe zwierzęta – lamę, kozy i osiołka. Podzieleni na małe podgrupy przedszkolacy odwiedzali kolejne atrakcje wioski. Dzieci uczestniczyły w krótkim seansie mikołajowego kina, bawiły się na placu zabaw Rudolfa, wykonały własnoręcznie bombki gipsowe z brokatem, eksperymentowały w lodowym laboratorium, poznały tradycje stołu wigilijnego w sali tradycji, a finalnie spotkały się z najważniejszą postacią tego miejsca – Świętym Mikołajem w jego komnacie, który sprawdzał grzeczność dzieci za pomocą kasku grzeczności, wskazującego stopień grzeczności przedszkolaka. Wycieczka zakończyła się zabawą w sali muzycznej, w której dzieci wykonały wspólnie kolędę na plastikowych pałeczkach. Z ogromnym entuzjazmem i zadowoleniem przedszkolacy pożegnali Elfy, a sam Św.Mikołaj zaprosił dzieci do siebie za rok i obiecał spotkanie z dziećmi jeszcze w Wigilię!

Uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”

 Dnia 27.10.2017r. w Miejskim Przedszkolu „Mali Odkrywcy”w Ełku odbyła się  uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Z tej okazji przedszkolacy z grupy „Motyle” przygotowały program artystyczny. Dzieci wystąpiły w nowej roli przedszkolak-aktor, który tańczy, śpiewa i recytuje.
Przedszkolacy wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością,wśród której nie zabrakło rodziców, rodzeństwa oraz dziadków. Dzieci jako niespodziankę dla przybyłych gości przygotowały taniec z chustami do muzyki poważnej J.Strauss’a „Trisch trasch Polka”, czym wyywołały gromkie brawa swoich najbliższych. Nauczycielki po części artystycznej przysporzyły także rodzicom stresu, gdyż przeprowadziły wśród nich egzamin przed wszystkimi obecnymi na sali, który miał potwierdzić ich wiedzę nt. przedszkola i znajomości ich dzieci. Po udanej przepytance rodzice uroczyście złożyli przysiegę bycia najlepszym rodzicem.
Po przysiedze rodziców przyszła wreszcie kolej na małych przedszkolaków, którzy z niecierplioscią i podekscytowaniem powtarzali za Panią Dyrektor przedszkola Panią Ireną Wierzbicką słowa przysięgi. Następnie oficjalnie każde z dzieci przed gronem obecnych zostało pasowane „zaczarowanym ołówkiem” na przedszkolaka, otrzymując gratulacje oraz pamiątkowy dyplom.
Na koniec uroczystości dzieci zastały nagrodzone oklaskami jak również niespodziankami w postaci nagród rzeczowych. Finalnie każde z dzieci wraz z jednym z rodziców wzięło udział w zabawie „Piraci z Karaibów”, w trakcie której wybrało się w wyimaginowaną podróż na wyspę skarbów, poruszając się w rytm muzyki parami po sali, imitując wycieczkę łodziami. Nagrodą-skarbem okazał się być kufer słodkości, który dzieci odnalazły i podzieliły pomiędzy sobą. Wszyscy zarówno dzieci jak i dorośli w trakcie spotkania świetnie się bawili oraz entuzjastycznie wiwatowali.

Październik miesiącem uczestnictwa grupy w Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

Październik w grupie „Motyle” był miesiącem, w którym przedszkolacy wraz z rodzicami uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przez miniony miesiąc każdego dnia rodzice rano lub po południu mieli możliwość przeczytać bajkę przed małą publicznością. Wśród odtwarzanych utworów nie zabrakło bajek z dzieciństwa rodziców w tym „Bolek i Lolek”, bajki z serii „Poczytaj mi mamo – Agnieszka opowiada bajkę”, „Wilk i Zając – czekaj ja ci pokażę”, „Przygody Koziołka Matołka”, ulubionych bajek Disney’owskich dzieci – „Kraina Lodu”, „Myszka Mickey i przyjaciele”, znanych i lubianych wierszy polskich autorów – Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

  Zaciekawienie książka było duże tym bardziej, że każdego dnia mali czytelnicy mieli okazję spotkać się z inną literaturą. Wśród wielu dzieci zainteresowanie czytelnictwem wzrosło, o czym świadczą zdania rodziców oraz wyrażenie chęci przez dzieci, aby czytać podobne utwory w domu, co wg niektórych rodziców ma niewątpliwy związek z przeprowadzona akcją. A dlaczego warto czytać dzieciom? Przypominamy, iż czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dzieci, buduję więź rodzic-dziecko, a odpowiednio dobrana literatura rozwija nie tylko słownictwo dziecka, ale też jego wiedzę o świecie oraz wskazuje odpowiednie wartości moralne. Kolejna taka akcja z pewnością już niedługo…

 

„Pyszny i zdrowy sok owocowy” – wykonujemy sok z wyciskarki i przyswajamy zdrowe nawyki żywieniowe

Jesień za oknem, a my wdrażamy naszych podopiecznych do zdrowego odżywiania zwłaszcza, że                   w miesiącu październiku nie brakuje powodów do tematyki o odżywianiu. Między innymi okazją do zachęcenia dzieci do spożywania owoców jest własnej produkcji sok. Z ogromną chęcią i zapałem dzieci wycisnęły z 3kg jabłek około 1,5l przepysznego soku. Degustacja była baardzo udana. A my wielu przedszkolakom uświadomiliśmy, ze owoce są pyszne nie tylko w czystej postaci, ale też jako zdrowy                      i pożywny sok.
IMG_20171002_134724IMG_20171002_135147IMG_20171002_134025IMG_20171002_135048IMG_20171002_134945IMG_20171002_134610_003IMG_20171002_134430_001_COVERIMG_20171002_134357IMG_20171002_134001_BURST002IMG_20171002_133901IMG_20171002_133811_BURST004IMG_20171002_133733

Wizyta Straży Miejskiej w Ełku. Uczymy się bezpieczeństwa na drodze.

We wrześniu grupę „Motyle” odwiedzili pracownicy Straży Miejskiej w Ełku.

Spotkanie było okazją do poznania specyfiki pracy strażników i utrwalenia zasad zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności do korzystania z przejścia dla pieszych w miejscu z sygnalizacją świetlną i bez niej.  Goście umożliwili obejrzenie dzieciom munduru, czapki oraz przedmiotów, które używają podczas pełnienia obowiązków: pałki, kajdanek, radia. Przedszkolacy                IMG_20170929_092806 z wykorzystaniem znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz  przygotowanych przez pracowników Straży Miejskiej w Ełku pojazdów  w praktyce mogli sprawdzić własną wiedzę, poruszając się symbolicznyIMG_20170929_094109mi samochodami uprzywilejowanymi po makiecie drogi. W dalszej części spotkania Strażnicy Miejscy uczulali dzieci, aby w razie niebezpieczeństwa wzywać na pomoc funkcjonariuszy i mieć zaufanie  do osób mundurowych. Dzieci zostały pouczone odnośnie ‘telefonów’  alarmowych, czyli numeru 986. Po przeprowadzonej prelekcji dzieci zasypywały przybyłych strażników mnóstwem pytań. Na zakończenie funkcjonariusze obdarowali grupę przedszkolną prezentami w postaci odblasków                   i kolorowanek.